Rzeżucha: jak sadzić rzeżuchę?

Zielono-białe kiełki rzeżuchy to w Polsce jeden z bardziej charakterystycznych symboli wielkanocnych świąt – tuż obok kolorowych pisanek, zajączków i baranków z chleba czy świeżych kwiatów lub bazi. Urodziwa rzeżucha doskonale prezentuje się na świątecznym stole jako wiosenna dekoracja, sprawdzi się również jako dodatek do potraw i przekąsek – niewielkie kiełki skrywają bogactwo witamin i minerałów.
Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych prezentujemy poradnik, jak prawidłowo siać rzeżuchę w warunkach domowych. Rzeżucha na wacie, papierze, a może w kiełkownicy? Jak długo rośnie rzeżucha? Jak można wykorzystać kiełki do dekoracji stołu na święta? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
rzeżucha właściwości

Rzeżucha – właściwości kiełków rzeżuchy

Zielone kiełki rzeżuchy są zdrową przekąską, po którą należy sięgać nie tylko w okresie wielkanocnym. Rzeżucha jest lekkostrawna i niskokaloryczna, a także odżywcza i pełnowartościowa. Jakie minerały i witaminy kryje w sobie rzeżucha? W 100 g znajdziemy sporą ilość witaminy K (pokrywającą aż 500% dziennego zapotrzebowania), witaminy C i A oraz innych minerałów: żelaza, potasu czy magnezu.
Rzeżuchę warto włączać do codziennego jadłospisu nie tylko ze względu na jej właściwości zdrowotne. Potrawy z dodatkiem kiełków rzeżuchy zyskają ciekawy, pikantny smak – z powodzeniem można zatem traktować rzeżuchę w kuchni jako przyprawę wykańczającą dania i przekąski. Świetnie komponuje się z jajkami, pastami do chleba, kanapkami, a także sałatkami, warzywami na parze czy jako składnik zup-kremów czy sosów do makaronu (np. zielonego pesto). Rzeżuchę możemy także używać w kuchni jako zamiennik natki pietruszki.
Biało-zielone kiełki rzeżuchy wykorzystujemy najczęściej jako dekoracje w okresie wielkanocnym – wielu domach rzeżucha jest nieodłącznym elementem świątecznego przybrania stołu. W towarzystwie kolorowych pisanek, świeżych tulipanów i gałązek bazi tworzy pełną wdzięku wiosenną kompozycję, która cieszy oko domowników zgromadzonych przy wielkanocnym stole.
rzeżucha jak sadzić

Rzeżucha – jak sadzić kiełki rzeżuchy?

Aby posadzić rzeżuchę w domowych warunkach, nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu czy akcesoriów – kiełki są stosunkowo proste w uprawie, nawet dla amatorów roślin. Rzeżucha wyrasta bez problemów w warunkach domowych, najczęściej hoduje się ją na kuchennym parapecie czy stoliku.
Czego będziemy potrzebować do domowej uprawy kiełków rzeżuchy? Wykorzystajmy ceramiczne naczynia kuchenne – miseczki, głębsze talerze, kieliszki czy kokilki. Wybór naczynia zależy od ilości kiełków, które chcemy wyhodować. Rzeżuchę możemy posadzić do kilku mniejszych naczyń (np. kieliszków czy pucharków), jak i do jednego większego – misy czy patery.
Do uprawy kiełków będziemy potrzebować papierowego lub bawełnianego materiału, który dobrze chłonie wodę i trzyma wilgoć – może to być kuchenny ręcznik papierowy, wata kosmetyczna lub zwykła jednorazowa chusteczka. Wyścielamy dno naczynia i wsypujemy nasiona rzeżuchy. Jeśli zależy nam na zwartej i bujnej kompozycji z rzeżuchy, kiełki umieszczamy w naczyniu gęsto, w niewielkich odstępach. Rzadziej posadzone kiełki natomiast będą łatwiejsze w podziale do mniejszych kompozycji (np. jajeczek wielkanocnych) czy do dekorowania potraw.
Papier lub watę należy zwilżyć wodą. Materiał, na którym umieszczone są nasiona rzeżuchy, musi być stale nawilżony, nie wolno dopuścić do przesuszenia – z tego powodu kiełki należy podlewać niemal codziennie, sprawdzając palcem, czy papier lub wata są odpowiednio nasączone wodą. Wieko naczynia możemy uszczelnić folią spożywczą, która zatrzyma wilgoć w środku naczynia. 
Do sadzenia rzeżuchy możemy również wykorzystać piętrowe naczynie dedykowane uprawie tego typu drobnych roślin – kiełkownicę (kiełkownik). Kiełkownica składa się z okrągłych pojemników, które ustawia się jedno na drugim. W dolnym pojemniku umieszcza się wodę, a w pozostałych nasiona na kiełki. Kiełkownik jest szczelnie zamykany, dzięki czemu w naczyniu stale utrzymuje się wilgoć, sprzyjająca wzrostowi kiełków. Kiełkownice są stosunkowo tanie i praktyczne. Dzięki piętrom możemy hodować sporą ilość kiełków w różnych rodzajach (np. rzeżuchy, rzodkiewki, brokuła czy lucerny).

Ile rośnie rzeżucha?

Kiedy najlepiej jest posadzić rzeżuchę, aby móc cieszyć się zielonymi kiełkami na wielkanocnym stole?
Nasiona rzeżuchy – pod warunkiem, że zostały posadzone w wilgotnym naczyniu lub kiełkownicy – powinny otwierać się już na drugi dzień od momentu zasiania. Przez następnie dni kiełki powinny zacząć piąć się do góry, osiągając maksymalną wysokość 4-5 centymetrów. Po upływie około pięciu dniu (maksymalnie tygodnia) kiełki powinny być w pełni rozwinięte i gotowe do ścięcia.
Rzeżuchę powinniśmy zatem posadzić tydzień przed rozpoczęciem świąt wielkanocnych, dzięki czemu w świąteczny poranek będziemy mogli udekorować stół zielonymi kiełkami. Jakie ozdoby możemy tworzyć z rzeżuchy? Jak wykorzystać kiełki na wielkanocny stół? O tym przeczytasz w następnym akapicie.

Rzeżucha – dekoracje na wielkanocny stół

Kiełki rzeżuchy to tani i bardzo efektowny sposób dekorowania świątecznego stołu. Najprostszą dekoracją będzie umieszczenie kiełków w eleganckiej misie czy małych pucharkach – postawione na środku stołu będą zarówno ozdobą, jak i przekąską, po którą można sięgać w trakcie wielkanocnego śniadania.
rzeżucha wielkanoc
Rzeżuchą możemy również dekorować świąteczne jajka – kiełki wystarczy umieścić w wydmuszkach, które wcześniej odpowiednio ozdobiliśmy. Papierowe opakowania po jajkach również nadadzą się jako element wielkanocnych dekoracji. Do tekturowych koszyczków wystarczy włożyć kiełki rzeżuchy, a całość wykończyć kolorową wstążką. Zielone kiełki możemy również umieścić w innych mniejszych naczyniach – mogą to być małe kieliszki, ceramiczne podstawki pod jajka na miękko, a także kokilki czy papiloty na babeczki (zwłaszcza te w kwieciste wzory).
Z rzeżuchy możemy stworzyć także większą kompozycję na stół – np. zielony stroik wielkanocny z rzeżuchy. Wykorzystajmy do tego okrągłą paterę lub tacę. W środku postawmy białą świecę, wielkanocnego baranka czy zajączka albo parę sztuk kolorowych pisanek, a resztę naczynia wykończmy kiełkami rzeżuchy. Tę najlepiej umieszczać w stroikach w dużych ilościach, dzięki czemu stworzymy namiastkę zielonej łąki na wielkanocnym stole.

Źródło: https://www.homebook.pl
https://www.homebook.pl/artykuly/4456/rzezucha-jak-sadzic-rzezuche